Connect with us
HS BBall

<

>

  • Tue, Jan 24
    Chesnee
    52
    FINAL
    Blacksburg
    55
  • Tue, Jan 24
    Liberty
    59
    FINAL
    Landrum
    80
  • Tue, Jan 24
    Union
    49
    FINAL
    Clinton
    57
  • Tue, Jan 24
    Chester
    65
    FINAL
    Woodruff
    64
  • Tue, Jan 24
    Chapman
    69
    FINAL
    Carolina Acad
    52
  • Tue, Jan 24
    Travelers Rest
    68
    FINAL
    Broome
    49
  • Tue, Jan 24
    Byrnes
    88
    FINAL
    Gaffney
    64
  • Tue, Jan 24
    Spartanburg
    47
    FINAL
    Dorman
    79
  • Tue, Jan 24
    Riverside
    70
    FINAL
    Greer
    69
  • Tue, Jan 24
    TL Hanna
    59
    FINAL
    Boiling Springs
    62
  • Thr, Jan 26
    SCA
    7:30 pm
    Chapman
  • Fri, Jan 27
    Landrum
    7:30 pm
    Chesnee
  • Fri, Jan 27
    Union
    7:30 pm
    Chester
  • Fri, Jan 27
    Woodruff
    7:30 pm
    Emerald
  • Fri, Jan 27
    Broome
    7:30 pm
    Blue Ridge
  • Fri, Jan 27
    Spartanburg
    7:30 pm
    Byrnes
  • Fri, Jan 27
    Dorman
    7:30 pm
    Boiling Springs
  • Fri, Jan 27
    Laurens
    7:30 pm
    Greer

High School

County Baseball Tourney Starts Friday

Tyler Shugart

The Steve Sanders Spartanburg County Baseball Tournament begins today and continues through Tuesday.  Games will take place at three locations this weekend. Duncan Park, Broome High School, and Boiling Springs High School.  Twelve teams are participating in the tournament which is named after long-time Herald Journal Sports Writer Steve Sanders.  Admission is $5 and you are encouraged to bring a chair, social distance, and wear a mask.  The schedule for the tournament is below.

2021 Schedule

Dean Jones Bracket-Duncan Park

Spartanburg, Woodruff, Chesnee, Union

 

Bill Metcalf Bracket-Broome High School

Broome, Clover, Byrnes, St Joseph

 

Jim Everhart Bracket-Boiling Springs High School

Chapman, Boiling Springs, Mauldin, Walhalla

 

Friday, March 5th

5:00 Union Co v. Spartanburg St Joseph v. Broome Walhalla v Chapman

7:30 Chesnee v. Woodruff Byrnes v. Clover Mauldin v. BS

Saturday, March 6th

9:00 Woodruff vs Spartanburg Clover v. Broome BS v. Chapman

11:30 Union Co vs Chesnee St Joseph v. Byrnes Mauldin v. Chapman

2:00 Union Co vs Woodruff St. Joseph v. Clover Walhalla v. BS

4:30 Chesnee vs Spartanburg Byrnes v. Broome Walhalla v. Mauldin

Monday, March 8th

11/12 place- Broome (6:00)

9/10 place- Inman (6:00)

7/8 place- Duncan Park (5:00)

5/6 place- Duncan Park (7:30)

Tuesday, March 9th 

3/ 4 place – Duncan Park (5:00)

1/ 2 place- Duncan Park (7:30)

 

More in High School